Bezpłatna mammografia w technologii cyfrowej

Zapraszamy na badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały bezpłatnego badania. Bezpłatne badania mammograficzne będą się odbywać w mammobusie, który stanie 15 września przed wejściem głównym do Galerii Wisła.  Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Wykryty we wczesnym stadium daje możliwość podjęcia leczenia, które umożliwi pełny powrót do zdrowia. Do akcji zapraszane są wszystkie Panie w przedziale wiekowym 50-69 lat, które nie korzystały w ciągu ostatnich 24 miesięcy z bezpłatnego badania mammograficznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badanie jest proste, szybkie i bezpieczne. Dawka promieniowania jest porównywalna do RTG zęba. Kobiety w wieku 40-49 lat oraz powyżej 69 roku życia będą mogły wykonać badanie odpłatne w cenie 60 zł. Akcja będzie trwała w godzinach 9:00-17:00. Więcej informacji na temat akcji oraz samych zapisów można dokonać pod numerami telefonów: 42 254 64 10, 517 54 40 04 lub poprzez stronę www.medica.org.pl Organizatorem akcji jest Centrum Medyczne Medica.

W Polsce regularne badania mammograficzne wykonuje wciąż zbyt mała liczba kobiet. Szacuje się, że profilaktyczne badanie piersi robi 40% Polek. W porównaniu z innymi krajami jest to bardzo niski odsetek. Z danych wynika, że we Francji, Holandii, czy Szwecji w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 80% kobiet. Mała liczba badań często wynika z nieświadomości społecznej. Pacjentki, które przyjdą raz na badanie myślą, że jedno badanie profilaktyczne wystarczy im na całe życie. Niestety tak nie jest, tylko regularne badania mammograficzne oraz samobadanie piersi mogą ustrzec przed rozwojem choroby. Nowotwór piersi zazwyczaj przez długi okres rozwija się bezobjawowo i bezboleśnie, a wykryty i leczony we wczesnym stadium zaawansowania zwykle jest całkowicie wyleczalny. Rak piersi stanowi istotny problem nie tylko w starszych grupach wiekowych, ale także coraz częściej u kobiet młodszych. W związku z tym badanie mammograficzne jest zalecane każdej kobiecie po 40 roku życia, przynajmniej raz w roku.

Wydarzenie pod Galerią Wisła odbędzie się w ramach 9 edycji akcji pn. „Łączy Nas Kobiecość”. ŁĄCZY NAS KOBIECOŚĆ to ogólnopolska akcja profilaktyki raka piersi, przeprowadzana od kilku lat we wrześniu i październiku. Badania w ramach akcji wykonywane są w mobilnych mammobusach i pracowniach stacjonarnych na terenie całej Polski oraz w Salve Medica Centrum Medycznym w Łodzi. Jak czytamy na stronie projektu: „Chcemy przebadać jak największą grupę pań w celu wykluczenia u nich jednej z najgroźniejszych kobiecych chorób – raka piersi. Celem akcji jest uświadomienie kobietom, że mogą dzielić nas tysiące spraw, ale jedno łączy: Kobiecość - rozumiana jako dbałość o własne zdrowie i życie. Bez względu na wiek, poglądy, wykształcenie, zamożność czy zainteresowania - każda kobieta powinna wykonywać regularne badania w kierunku raka piersi. Choroba i jej konsekwencje mogą dotknąć każdą z nas, dlatego warto wiedzieć, jak uchronić się przed jej rozwojem.”